Make your own free website on Tripod.com
Trial Results
Home
Trial Schedule
Trial Results
Points List
Amateur Points
National Trials
Region Elimination Trial
News - Special Events
Champions & 1st Time Placements
Ohio Region Photo Album
Memorials
Classifieds
Photo Archives
Send Info for Website
Links
NSTRA National Website

Welcome to the Ohio Region of NSTRA

Ohio Region Trial Results

2011 - 2012

Trial results will be posted within a day or two after they are received.

colspace_l.jpg

April 20 & 21, 2013

OHIO REGION FUNDRAISER

Wayne Coonhunters - Wooster, OH

Open/ Am – Two Day Double

Chairman: Derek Plyler

 

A-Field Open Saturday April 20, 2013

1st Abby – Dick Motz

2nd Dash – Tom Rotundo

3rd Spud – Leon Lockard

4thZeke – Rod Howard

 

A-Field Am Saturday April 20, 2013

1stJules – Deb Hronek

2nd Trigger – Eric Westerholm

3rd Kobe – Mike Akey Jr.

 

B-Field Open Saturday April 20, 2013

1st Sammie – Dick Motz

2nd Moe – Bob Vibonese Jr.                            

3rd Dash – Tom Rotundo

4thSpud – Leon Lockard

 

B-Field Am Saturday April 20, 2013

1st Kobe - Michael Akey

2nd Zeke – Rod Howard

3rd Skylar – Deb Hronek

 

A-Field Open Sunday April 21, 2013

1st Bailey – John Bacik

2nd Moe – Bob Vibonese Jr.

3rd Abby – Harold Smith

4thLita – Colton Coil/H - Tyler Robinson

 

A-Field Am Sunday April 21, 2013

1stTrigger – Eric Westerholm

2nd Zeke – Rod Howard

3rd Kobe – Mike Akey Jr.

 

B-Field Open Sunday April 21, 2013

1st Trader – Joe Giacomoni

2nd Mandy – Harold Smith

3rd Lily – Tom Rotundo

4thBailey – John Bacik

 

B-Field Am Sunday April 21, 2013

1st Trigger – Eric Westerholm

2nd Ted – Deb Hronek

3rd Sandie – Dave Farrell

colspace_l.jpg

April 13 & 14, 2013

Buckeye Pheasant Farm

Two Day Single

Chairman: Tom Berry

 

Saturday April 13, 2013

1st – Jim – John Gillespie

2nd – Roy – Mark Rudd

3rd – Bo – Randy Woolum

4th – Roy – Randy Woolum

 

Saturday April 13, 2013

1st – Dandy – Tytuss Rudd

2nd Lita – Tyler Robinson

3rd John – Greg Dick

4th – Clover – Mark Rudd

colspace_l.jpg

April 6, 2013

Wayne Coonhunters - Wooster, OH

Open/ Am – Two Day Single

Chairman: Derek Plyler

 

Open Saturday April 6, 2013

1st Dolly – Rod Howard

2nd Geist – Bert Scali / H- Derek Plyler

3rd Marcy – Deb Hronek

4thMeadow - Jon Harbert

 

Am Saturday April 6, 2013

1stZeke – Rod Howard

2nd Sandie – Dave Farrell

3rd Kobe – Mike Akey Jr.

 

Open Sunday April 7, 2013

1st Sammie – Dick Motz

2nd Jane – Dale Berthold

3rd Dillon - Bob Vibonese Sr.

4thGeist - Bert Scali / H- Derek Plyler

 

Am Sunday April 7, 2013

1st Kobe - Michael Akey

2nd Macy - Bob Vibonese Sr.

3rd Trigger – Eric Westerholm

colspace_l.jpg

March 30, 2013

Wayne Coonhunters - Wooster, OH

Open – One Day Double

Chairman: Debbie Hronek

 

OpenA  Saturday Mar 30, 2013

1st Duke – Roger Landsdell

2nd Boss – Tom Berry Jr.

3rd Zeus – Gary Wayne Fishburn

4thGus – Larry Rouch

 

Open B Saturday Mar 30, 2013

1stLita – Colton Coil / H- Tyler Robinson

2nd Trader – Joe Giacomoni

3rd Bailey – John Bacik

4thDutch – Rex Messner

colspace_l.jpg

March 9 & 10, 2013

Ohio - Michigan Challenge

Wayne Coonhunters - Wooster, OH

Open – Two Day Single

Chairman: Derek Plyler

 

Open Saturday Mar 9, 2013

1st Apollo – Ciara Kibby/ H- Mike Kibby

2nd Lita – Colton Coil/ H- Tyler Robinson

3rd Gretchen – John Griffiths/ H- Scott Townsend

4thTJ - Teresa Rudd/ H- Suvoyee Rudd

 

Open Sunday Mar 10 2013

1stMya - Todd Craven

2nd Gus – Derek Plyler

3rd Zoar - Holli Frye-Plyler/ H- Derek Plyler

4thChase - Sharon Gates/ H- Chris Ritter

 

Michigan Wins Challenge

colspace_l.jpg

February 16 & 17, 2013

Wayne Coonhunters - Wooster, OH

Open/ AM  – Two Day Single

Chairman: Derek Plyler

 

Open Saturday Feb 16, 2013

1stMoe – Bob Vibonese Jr.

2nd Lita – Colton Coil /H- Shawn Farrell

3rd Rascal – Roger Lansdell

4thChase – Tom Rotundo

 

AM Saturday Feb 16, 2013

1stBell - Flint Gableman

2nd Zeke - Rod Howard

3rd Patch - Rod Howard

 

Open Sunday Feb 17, 2013

1stBailey - John Bacik

2nd Zoar - Holli Frye-Plyler/ H- Derek Plyler

3rd Max - Jeff Pacholski

4thMoe – Bob Vibonese Jr.

 

AM Sunday Feb 17, 2013

1stMacy – Bob Vibonese Sr.

2nd Jules – Deb Hronek

3rd Kobe – Michael Akey Jr.

colspace_l.jpg

February 9& 10, 2013

Three Rivers Bird Dog Club

Trial Type: Open - Double

Chairman: Dave Abney

 

Sat A

 

 

 

1

Bear

Bob Felix

Indiana Region

2

Spud

Leon Lockard

Ohio Region

3

Lita

Colton Coil/Tyler Robinson

Ohio Region

4

Scooter

Cindy Ferguson.Bill Ferguson

Ohio Region

Sat B

 

 

 

1

Lita

Colton Coil/Tytus Robinson

Ohio Region

2

Roy

Randy Woolum

Ohio Region

3

Carly

Dave Abney

Ohio Region

4

Clover

Mark Rudd

Ohio Region

Sun A

 

 

 

1

Spud

Leon Lockard

Ohio Region

2

Lita

Colton Coil/Tyler Robinson

Ohio Region

3

Lily

Tom Rotundo

N. Illinois Region

4

Philmore

Mikeal Mulberry

Kentucky Region

Sun B

 

 

 

1

Trent

Darrell Davis

Kentucky Region

2

Roy

Randy Woolum

Ohio Region

3

Lily

Tom Rotundo

N. Illinois Region

4

Clover

Mark Rudd

Ohio Region

colspace_l.jpg

January 26& 27, 2013

Wayne Coonhunters

Trial Type: Open - Single

Chairman: Derek Plyler

 

Saturday Jan 26, 2013

Open

1st Sammie – Dick Motz

2nd Marcy – Deb Hronek

3rd Woody – Don Stir

4th Geist – Bert Scalli

 

Sunday Jan 27, 2013

Open

1st Bailey – John Basick

2nd Carly – Dave Abney

3rd Grady – Eric Westerholm

4th  - Moe – Bob Vibonese Jr.

colspace_l.jpg

January 12&13, 2013

Three Rivers 1Bird Dog Club

Trial Type: Open - Single

Chairman: Mark Rudd

 

Saturday Jan 12, 2013

Open

1st Bart – Randy Woolum

2nd Snake – Cephan Hogan

3rd Buddy – Jerry Idley

4th Roy – Randy Woolum

 

Sunday Jan 13, 2013

Open

1st Roy – Randy Woolum

2nd Scooter – Bill Ferguson

3rd Woody – Don Stir

4th  - Lita – Tyler Robinson

colspace_l.jpg

Dec 29 & 30, 2012

Wayne Coonhunters

Open – Two Day Double

Chairman: Rex Messner

 

Open A: Saturday Dec 29, 2012

1stDutch – Rex Messner

2nd Dash – Tom Rotundo

3rd VooDoo – Scott Townsend

4thMoe – Bob Vibonese Jr.

 

Open B: Saturday Dec 29, 2012

1stMoe – Bob Vibonese Jr.

2nd Duke - Roger Lansdell

3rd Dash – Tom Rotundo

4thLucy – Harold Smith

 

Open A: Sunday Dec 30, 2012

1stDolly – Rod Howard

2nd Lily – Tom Rotundo

3rd Moe – Bob Vibonese Jr.

4thBailey – John Bacik

 

Open B: Sunday Dec 30, 2012

1stRascal – Roger Lansdell

2nd Lily – Tom Rotundo

3rd Chase - Tom Rotundo

4thVooDoo – Scott Townsend

colspace_l.jpg

December 8 & 9, 2012

Three Rivers Bird Dog Club

Trial Type: Open - Single

Chairman: Mark Rudd      

 

Saturday Dec 8, 2012

Open

1st Roy – Mark Rudd

2nd - Dolly – Rod Howard

3rd Roy – Randy Woolum

4th - Bart – Randy Woolum

 

Sunday Dec 9, 2012

Open

1stLita – Tyler Robinson

2nd Spud – Leon Lockard

3rd Clover – Mark Rudd

4th  - Bart – Randy Woolum

colspace_l.jpg

Dec 1&2, 2012

Fin Fur and Feather

Open – Two Day Single

Chairman: Rex Messner

 

Open: Saturday Dec 1, 2012

1stSammie – Dick Motz

2nd Moe – Bob Vibonese Jr.

3rd Marcy – Deb Hronek

4thGus – Derek Plyler

 

 

Open: Sunday Dec 2, 2012

1stMoe – Bob Vibonese Jr.

2nd Sammie – Dick Motz

3rd Molly – Rex Messner

4thJane – Dale Berthold

colspace_l.jpg

November 11 & 12, 2012

Three Rivers Bird Dog Club

Trial Type: Open - Single

Chairman: Tom Berry

 

Saturday Nov 11, 2012

Open

1st Bart – Randy Woolum

2nd King – Jim Mahoney

3rd Lita – Tyler Robinson

4th - Cricket – Bo Thompson

 

Sunday Nov 12, 2012

Open

1stCricket – Bo Thompson

2nd Clover – Mark Rudd

3rd Zack – Bill Ferguson

4th  - Dutch – Rex Messner

colspace_l.jpg

October 13 & 14, 2012

Three Rivers Bird Dog Club

Trial Type: Open - Single

Chairman: Cephus Hogan

 

Saturday Sept 22, 2012

Open

1st - Jim – John Gillespie

2nd - Boss – Tom Berry Jr.

3rd - Josie – Don Stir

4th - Molly – Bo Thompson

 

Sunday Sept 23, 2012

Open

1st - Lita – Allan Coil

2nd - Bart – Randy Woolum

3rd - King – Jim Mahoney

4th  - Josie – Don Stir

colspace_l.jpg

September 22 & 23, 2012

Jim Mahoney Farm

Open - Single

Chairman: Jim Mahoney

 

Saturday Sept 22, 2012

Open

1st Philmore – Mikael Mulberry

2nd Dutch – Rex Messner

3rd Lilly – John Gillesspie

4th Woody – Don Stir

 

Sunday Sept 23, 2012

Open

1st Buddy – Dave Abney

2nd Jack – Jim Mahoney

3rd King – Jim Mahoney

4th Miller – Mike Mulberry

colspace_l.jpg

Sept 8&9, 2012

Wayne Coonhunters

Open/Am – Two Day Single

Chairman: Chris DeMattio

 

Open: Saturday Sept 8, 2012

1stTrader – Joe Giacomoni

2nd Cricket – Bo Thompson

3rd Sammie – Dick Motz

4thMoe – Bob Vibonese Jr.

 

Am: Saturday Sept 8, 2012

1stJules – Deb Hronek

2nd Max – Brent Close

3rd Zoar – Derek Plyler

 

Open: Sunday Sept 9, 2011

1stGeist – Derek Plyler

2nd Dillion – Bob Vibonese Sr.

3rd Ziggy – Dave Farrell

4thCricket – Bo Thompson

 

Am: Sunday Sept 9, 2012

1stJules – Deb Hronek

2nd Sandie – Dave Farrell

3rd Max – Brent Close

colspace_l.jpg

Sept 1&2, 2012

Fin Feather Fur

Open/Am – Two Day Single

Chairman: Rex Messner

 

Open: Saturday Sept 1, 2012

1st – Sally – George Zeck

2nd Dash – Tom Rotundo

3rd – Sammie – Dick Motz

4th – Moe – Bob Vibonese Jr.

 

Am: Saturday August 25, 2012

Cancelled due to rain

 

Open: Sunday August 26, 2011

1st – Lily – Tom Rotundo

2nd – Sandy – Bert Scali

3rd – Sammie – Dick Motz

4th – Cricket – Bo Thompson

 

Am: Sunday August 26, 2012

1st Trigger – Eric Westerholm

2nd – Dot – Bill Keplar

3rd – Eve – Bob Vibonese Jr.

4th Jules – Deb Hronek

colspace_l.jpg

August 25&26, 2012

Izaak Walton League Penfield, OH

Open/Am – Two Day Single

Chairman: Derek Plyler

 

Saturday August 25, 2012

1st – Moe – Bob Vibonese Jr.

2nd Dillion – Bob Vibonese Sr. / Handler Bob Vibonese Jr.

3rd – Woody – Don Stir

4th – Josie – Don Stir

 

Saturday August 25, 2012

1st – Zima – Joe Lukcso

2nd – Jules – Deb Hronek

3rd – Ted – Deb Hronek

4th Sandie – Dave Farrell

 

Open Sunday August 26, 2011

1st – Amber – Dick Motz

2nd – Moe – Bob Vibonese Jr.

3rd – Mindy – Derek Plyler

4th – Woody – Don Stir

 

Am Sunday August 26, 2012

1st – Jules – Deb Hronek

2nd – Rev – Bo Thompson

3rd – Eve – Bob Vibonese Jr.

4th Ted – Deb Hronek

colspace_l.jpg

May 5, 2012

Ohio Region Elimination Trial Qual

Buckeye Pheasant Farm

Chairman: Derek Plyler

 

Saturday May 5, 2012

 

A-field

1st – Bart – Randy Woolum

2nd – Gunner – Gary Woeful

3rd – Gus – Derek Plyler

4th – Jim – Tytuss Rudd

 

B-field

1st – Jazz – Randy Cunningham

2nd Jack – Jim Mahoney

3rd Bo – Randy Cunningham

4th – Dolly – Rod Howard

colspace_l.jpg

Wayne Coonhunters 1/26/13
results12613.jpg
1st Sammie 2nd Marcy 3rd Woody

purinafour.jpg
Fun Trial 12/1/12 Sammie, Moe, Marcy and Gus

purinatwo.jpg
Fin Trial 12/2/12 Sammie and Molly with Judges

12411a.jpg

12-4-11 A Field 1st Abby - Dick Motz 2nd Not Shown Mya - Todd Craven 3rd Lily - Tom Rotundo

12411b.jpg

12-4-11 B Field 1st Dutch - Rex Messner 2nd Chase - Tom Rotundo 3rd Woody - Don Stir

10811camera062.jpg

8/3/11 B-field Winners

10811camera062.jpg

A Field 11/26/11
1st Place: Dutch, owned and handled by Rex Messner
2nd Place: Gus, owned and handled by Derek Plyler

gusdutch112611.jpg

B Field 11/26/11
1st Place:    Cricket, owned and handled by Bo Thompson (this was her first 1st placement)
2nd Place:    Dolly, owned and handed by Rod Howard
3rd Place:    Snake, owned by Edith Hogan and handled by Suvoyee Rudd (this is Snake's first placement in a NSTRA trial)

snakedollycricket112611.jpg

1st Derek Gus 2nd Suvoyee TJ 3rd MaryEllen Jack
4211afield1stderekplylergus2ndsuvyoeeruddtj3rdmaryellenblissjack.jpg
Saturday 4-2 "A" Field

1st Bob Moe 2nd Dave Ziggy 3rd Rex Dutch
4211bfield1stbobvibonesejrmoe2ndfarrellziggy3rdrexmessnerdutch.jpg
Saturday 4-2 "B" Field

1st Rod Dolly 2nd Scott Sugar 3rd Deb Shelly
43afield1strodhowarddolly2ndscottjoachimisugar3rddebhronekshelly.jpg
Sunday 4-3 "A" Field

1st Bob Moe 2nd Scott Moonie 3rd Don Woody
43bfield1stbobvibonesemoe2ndscottjoachimimoonie.jpg
Sunday 4-3 "B" Field

1st Zach - Bill Ferguson, 2nd Boss -Tom Berry
winner3riversfeb.jpg
Winners 3 Rivers Feb 12 & 13

Tom Berry and Boss 1st at Three Rivers
tomberryboss.jpg
Jan 8

Mark Rudd and Chip 1st at Three Rivers
markruddandchip.jpg

A New Year's Eve Happy Birthday to Dave!
davefarrellbd.jpg

Dave Abney and Tommy Hawk with a find
daveabneyandtommyhawkweb.jpg

Larry Rouch and Harold Smith in the blind
larryrouchandharoldsmithweb.jpg

Congratulations to Bob Vibonese Sr. & George Zeck
congratsbobandgeorgeweb.jpg
Dillon and Lizzy 1X NSTRA Champions

Bob Felix Indiana Region, & Bear at Brookville
trbdcbrookville5.jpg

Rod Howard & Randy Cunningham TR BDC Brookville
trbdcbrookville6.jpg

Leon Lockard & Spud 1st Three Rivers 9-12-2010
spud1st.jpg

Taking a break after a hard day of trials
tedrest.jpg
Deb Hronek's Pointer Ted

Oh Reg. Elimination Saturday "A" Field
finalistsakeyblisscunnningham.jpg
Akey - Kansas, Bliss - Sam, Cunningham (Akey)-PJ
Oh. Reg. Elimination Saturday "B" Field
finalistsplyervibonesebliss.jpg
Plyler - Mindy, Vibonese - Moe, Bliss/Hill - Bud